تبلیغات گوگل برای چه کسب و کارهایی
تبلیغات گوگل برای چه کسب و کارهایی مناسب است؟
آگوست 19, 2020
کوالیتی اسکور چیست
امتیاز کیفیت | کوالیتی اسکور | Quality Score چیست ؟
آگوست 31, 2020

صفحه فرود یا لندیگ پیج چیست؟

landing page چیست

صفحه فرود یا لندیگ پیج چیست؟

 

صفحه فرود یا لندیگ پیج چیست؟ یکی از مهمترین فاکتور ها در طراحی وبسایت یا وبلاگ در بازاریابی و تجارت اینترنتی صفحه فرود یا لندیگ پیج می باشد. شما با استفاده از این تکنیک صفحه ای که کاربر وارد سایت شده را به نحوی جذاب و خوب طراحی می کنید که از نظر کاربر بهترین بنظر برسد. این صفحه به قدری مهم است که از آن به صفحه هدف نیز می گویند.با بای ادورد همراه باشید.

در ادامه به بررسی موارد زیر خواهیم پرداخت.

صفحه فرود یا لندیگ پیج چیست؟

طراحی صفحه فرود چگونه باشد بهتر است؟

انواع لندیگ پیج یا صفحه فرود

صفحه فرود چیست

 

صفحه فرود یا لندیگ پیج چیست؟

صفحه فرود یا ( Landing Page ) یک صفحه از سایت می باشد به عنوان صفحه ای برای ورود کاربران و بازدیدکنندگان از آن بکار گرفته خواهد شد.

شما از راه های مختلف می توانید یک صفحه را به عنوان صفحه فرود خاصکنید. برای مثال در تلگرام یا اینستاگرام می توانید لینک صفحه ای که می خواهید کاربر برای اولین بار سایت شما مشاهده کند را قرار دهید. شما با این کار صفحه ای که کاربر وارد سایت می شود را خاص کرده و آن را به عنوان صفحه فرود در نظر می گیرید.

معمولا بازدید کنندگان سایت شما یکی از سه کار اصلی را در صفحه فرود شما انجام خواهند داد

 • محتوای صفحه را مشاهده می کنند و سپس آن صفحه را می بندد
 • از طریق لینک هایی که در صفحه قرار داده اید وارد صفحه های دیگر شده و به بخش دیگری از سایت جهت خواندن محتوا وارد می شوند
 • یک اقدام غیر منتظره ای انجام می دهند برای مثال در سایت ثبت نام می کنند یا در خبرنامه عضو می شوند. در نظرات شرکت می کنند و….

همانطور که در بالا اشاره کردیم به صفحه فرود، صفحه هدف نیز می گویند، زیرا در این صفحه باعث افزایش بازدید و در نتیجه فروش بیشتر خواهد شد. هرچه صفحه فرود کاربر پسندتر و طراحی جذاب تری داشته باشد شما نیز به هدفی که دارید نزدیکتر می شوید.

به صفحه فرود، صفحه هدف نیز می گویند، زیرا این صفحه باعث افزایش بازدید و در نتیجه فروش بیشتر خواهد شد. هرچه صفحه فرود کاربر پسندتر و طراحی جذاب تری داشته باشد شما نیز به هدفی که دارید نزدیکتر می شوید.

بهتر است طراحی صفحه فرود چگونه باشد ؟

به طور کلی طراحی سایت با صفحه فرود متفاوت است. صفحه ای که به عنوان لندیگ پیج تعریف میشود خارج از استایل و چارچوب کلی وبسایت میباشد و این صفحه متمایز از سایر صفحه ها می باشد. دلیل آن نیز وجه تمایز این صفحه و بهتر دیده شدن آن برای جذب بیشتر و رسیدن به هدفی که از کاربر وارد شونده انتظار می رود خواهد بود.

در طراحی یک صفحه لندیگ این نکته ضروری است که صفحه از متن ها ، رنگ ها، دکمه ها و عکس های جذابی استفاده شود تا کاربر را تشویق کند بر روی آن بنر یا صفحه ای که به عنوان لندیگ پیج طراحی شده است کلیک کرده و آن را به هدفی که شما از آن کاربر انتظار دارید تا حد زیادی برساند.

وقتی بنر یا صفحه ای از سایت شما به عنوان لندیگ پیج در نظر گرفته می شود و بازدید کننده بر روی آن کلیک می کند بدون آنکه این نیاز را در گوگل جست جو کنند صفحه شما را مشاهده خواهد کرد به همین دلیل این صفحه به صفحه هدف نیز مشهور است. بازدیدکننده وقتی برای اولین بار از طریق بنری وارد سایت شما می شود هیچ تصور خاصی از سایت شما ندارد به همین دلیل صفحه فرود هم می تواند فرصتی برای رسیدن به هدف مورد نظرتان باشد و هم می تواند فرصتی برای از دست دادن کاربر پس در این صفحه نهایت دقت را در طراحی داتشه باشید تا بخوبی بتوانید از این صفحه نهایت بهره را ببرید.

بگذارید با یک مثال دنیای واقعی لندیگ پیج را شرح دهیم

فرض کنید شما وارد یک فروشگاه زنجیره ای شده اید و فقط قصد شما از ورود به فروشگاه خرید حبوبات می باشد. اما در ابتدا ورود به راهرو فروشگاه یک بنر با رنگ جذاب و متنی منحصر به فرد توجه شما را جلب کرده و بدون اینکه ابتدا وارد بخش قفسه های حبوبات شوید مسیر آن بنر را دنبال می کنید و حتی آن کالا را وارد سبد خریدتان می کنید بدون اینکه از قبل به آن نیاز داشته باشید. اینجا فروشگاه با این بنر به هدف خود رسیده و توانسته کالا مورد نظر خود را بفروشد.

در سایت نیز همانند مثال بالا مسلماً اگر کاربر طراحی و ساخت صفحه لندیگ را بپسندد، بیشتر ترغیب شده تا وارد آن صفحه شود و از مطالب آن سایت بهرمند شود.

صفحه لندیگ می تواند هر صفحه دلخواهی که شما در نظر می گیرید باشد و این انتخاب بر عهده شما است. اکثر مدیران وب صفحه اصلی را به عنوان لندیگ پیج خود در نظر می گیرند و بعضی دیگر یک صفحه از صفحه های سایت خود را به عنوان لندیگ پیج در نظر خواهند گرفت.

اکثر افرادی که در تبلیغات در گوگل انجام می دهند، در کمپینی که می سازند صفحه ای که بعنوان لندیگ پیج در نظر گرفته اند را تبلیغ می کنند.

 

لندیگ پیج از دید گوگل
 از دید گوگل منظور از لندیگ پیج هر صفه ای از سایت است که کاربران از آن طریق وارد سایت شما می شوند، حال ممکن است آن صفحه از نظر شما اهمیت زیادی نداشته باشد. به عبارت دیگر هر صفحه از سایت که کاربر وارد آن صفحه برای آغاز وب گردی در سایت شما می شود را از نظر گوگل لندیگ پیج می گویند.

 

 

انواع لندیگ پیج:

در ادامه سه نوع از مشهورترین روش های ساخت صفحه فرود را معرفی خواهیم کرد

انواع صفحه فرود

opt-in page

در این نوع تکنیک صفحه لندیگ هیچ گونه سربرگ (header) – پا نویس ( footer )  ندارد این صفحه به گونه ای طراحی شده است که وقتی کاربر از طریق تبلیغات از شبکه های اجتماعی یا گوگل ادوردز وارد سایت شده با یک پیشنهاد جذاب رو به رو شود. این نوع صفحه فرود معملولا در همه جای سایت با ورود کاربر به سایت در دید خواهد بود.

Click Through

این نوع تکنیک به منظور کلیک کاربر به یک صفحه خاص می باشد. شما با استفاده از این نوع طراحی نظر کاربر را به سمت صفحه ای خاص هدایت می کنید. معمولا در این روش برای استفاده از کاربر عادی به کاربر هدف و فروش استفاده می شود. در این روش معمولا شرح یک محصول خاص را به نمایش می گذارند تا کاربر را برای کلیک بر روی آن صفحه و هدایت برای خرید آن محصول هدایت کنند.

Lead generation

این نوع تکنیک به منظور ثبت نام کاربران یا گرفتن اطلاعات نظیر آدرس ایمیل، شماره تماس و… در سایت انجام خواهد شد. هدف ایجاد این نوع لندیگ پیج گرفتن اطلاعات کاربران می باشد تا بتواند در آینده از آن ها برای تبدیل به مشتری شدن تماس گرفته شود. البته این نکته مهم فراموش نشود در این نوع لندیگ پیج بهتر است خدمات رایگانی نظیر دانلود رایگان کتاب یا فیلم آموزشی و… قرار دهید تا کاربر وسوسه شود در سایت شما اطلاعات شخصی خود را وارد کند. در غیر این صورت کاربر به این نوع لنیدگ پیج واکنشی نشان نمی دهد.

 

چند نکته مهم در طراحی صفحه فرود

 • در طراحی صفحه فرود لینک خارجی قرار ندهید زیرا هم در سئو تاثیر خوبی نخواهد داشت و هم کاربر را از هدفی که دارید دور می کند.
 • سعی کنید متناسب با خدماتی که در در لندیگ پیج طراحی کرده اید ارائه سرویس دهید برای مثال اگر واقعا یک فیلم آموزشی رایگان ارائه میدهید کاربر در لندیگ پیج تان آن خدمات را بنویسید. با اینکار کاربر به سایت شما اعتماد کرده و در آینده نیز وارد سایت شده و سایر خدمات شما استفاده خواهد کرد
 • سعی کنید از لندیگ پیج های سایت های دیگر کپی نکنید.
 • خدمات رایگان در سایت قرار دهید. ارائه خدمات با ارزش گاها می تواند از دید برخی کاربران شگفت انگیز باشد. انجام اینکار مخصوصا در صفحه فرود می تواند انگیزه کاربر برای گرفتن خدمات از سایت شما را چند برابر کند.
 • به آن چیزی که در صفحه فرود نوشته اید پایبند باشید. اگر واقعا آن سرویس را ارائه می دهید در صفحه فرود خود بنویسید با تبلیغات بی مورد و ارائه چیزی که واقعا وجود ندارد نمی تواند نظر کاربر و اعتماد کاربر نسبت به هدفی که شما دارید را جلب کند.
 • در صفحه فرود از کلیپ های مخصوص همان صفحه ارائه کنید. شما با یک ویدیو جذاب می توانید نظر کاربر را نسبت به هدفی که دارید جلب کنید.
 • اگر فکر می کنید صفحه فرود شما به درستی نمی تواند در دید کاربر باشد از فلش ها و تصاویر متحرک برای نشان دادن آن بخش مهم از سایت استفاده کنید.
 • در صفحه فرود رنگ ها اصلی ترین فاکتور می باشد. زیرا شما در صفحه فرود می خواهید یک پیام را به کاربر نشان دهید پس باید از رنگ هایی استفاده کنید بدون اینکه رنگ زننده ای باشد بتواند دید کاربر را به سمت لندیگ پیج هدایت کند. طراحی لندیگ پیج یکی از مهم ترین طراحی ها در عین حال ساده ترین طراحی است.
 • سعی نکنید لندیگ پیج را شلوغ کنید شما می توانید با جستجوی ساده در گوگل انواع لندیگ پیج ها را از سایت های معروفی چون آمازون و… ببیند آنها هرگز صفحه لندیگ پیج را شلوغ نمی کنند.
 • گاهی با بازی کردن از احساسات کاربران می توانید نظرکاربران را به سایت تان و ارائه خدمات از سایت تان بیشتر کنید. برای مثال شما می توانید با ارائه کمک به خیریه ها در صورت خرید یک محصول از طرف کاربر می تواند احساساست کاربران را تحت تاثیر قرار دهید.
 • اعتماد کاربر را با استفاده از لوگو ها تندیس هایی که دارید در لندیگ پیج جلب کنید. شما با قرار دادن لوگو های نماد هایی نظیر نماد اعتماد، نماد ساماندهی و… می توانید نظر کاربر را بیشتر جلب کنید
 • نظرات کاربران تان را در صفحه فرود قرار دهید. کاربران معمولا قبل از خرید محصول سعی می کنند نظر دیگران در مورد آن محصول را بدانند.
 • در آخر شما قرار نیست همه این نکات را رعایت کنید زیرا ممکنن است برخی از این نکات با سایر نکات دیگر همخوانی نداشته باشد اما به طور خلاصه سعی کنید همان چیزی را ارائه دهید که واقعا در لندیگ پیج طراحی کرده اید و از خدمات رایگان نیز برای تشویق بیشتر برای جذب مشتری استفاده کنید در کنار ارائه خدمات بتوانید اعتماد کاربر را نیز جلب کنید.

1 دیدگاه

 1. مریم تقوی گفت:

  ممنون بسیار عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Tags: , , , ,