تفاوت سئو و تبلیغات در گوگل ( گوگل ادوردز )چیست؟
جولای 25, 2020
آموزش کسب رتبه اول گوگل
رتبه اول گوگل را بدست آورید!
آگوست 11, 2020

سئو چیست؟

سئو چیست؟

 

سئو چیست؟ و دلایل اهمیت سئو در چیست؟ امکان ندارد شما مدیر یک وب‌سایت یا صاحب یک وب‌سایت نباشید از اهمیت و مزایا بسیار سئو آگاه نباشید. اما اگر به تازگی با عبارت سئو آشنا شده‌اید بد نیست تا آخر این پست با بای ادورد همراه شوید. پیشتر در مقاله ای در مورد نحوه دریافت بازدید مفید و تفاوت سئو و تبلیغات در گوگل اشاره کردیم 

سئو چیست؟

سئو (SEO) مخفف کلمهSearch Engine Optimization به فارسی بهینه سازی موتور جست جو می‌باشد. منظور از بهینه سازی یعنی مجموعه فاکتورهای زیادی که به عملکرد وبسایت تان در موتورهای جست جو کمک می‌کند سئو نامیده می‌شود. برخی از این عملکردهای بهینه سازی عبارت است از محتوا با ارزش، متن و کلیدواژه‌های به کار رفته، سرعت بارگذاری وبسایت، ظاهر و طراحی وبسایت، کدهای به کار رفته در طراحی، لینک‌های ورودی و خروجی به سایت شما و سایت‌های دیگر و سایر فاکتورهای دیگر که به بهینه سازی سایت شما کمک می‌کند.

به طور خلاصه سئو به مجموعه فعالیت‌هایی از قبیل طراحی وبسایت، تولید محتوا، بهینه سازی سرعت در بارگذاری وبسایت، متدهای تولید محتوی صحیح که انجام می‌شود تا در مکان بهتری از نتایج موتورهای جستجو قرار بگیریم را سئو می‌گوئیم.

 

در صورتی که صاحب کسب و کاری هستید و نیاز مند بهبود وضعیت سئوی سایت خود هستید هم اکنون می توانید، سفارش سئوی سایت خود را به متخصصین ما بسپارید

 

اهمت سئو

چرا باید به سئو اهمیت دهیم؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم امکان ندارد صاحب وبسایت تا به حال عبارت سئو را نشنیده باشد! دلیل این موضوع اهمیت بالایی است که موتور جستجو مخصوصاً گوگل به سایت شما می بخشد. شما خود به عنوان یک وبمستر امکان ندارد تمامی دامنه‌ها را حفظ باشید و یا موضوعی از یک سایت را حتی اگر دامنه آن را حفظ باشید نمی‌دانید کجا قرار دارد و با یک جستجو ساده در گوگل آن متن را پیدا خواهید کرد. علاوه بر این تجربه نشان می‌دهد وبسایت هایی که در نتایج اول گوگل قرار دارند اعتماد بیشتری نزد کاربران ایجاد می‌کنند که از خدمات شما در داخل وب سایتشان استفاده کنند.

مردم جهان روزانه ۷ میلیارد بار در موتورهای جستجو، Search می‌کنند این یعنی به ازای هر یک فرد در جهان یک بار جست و جو انجام خواهد شد.

همین موضوع باعث می‌شود شما کلید واژه‌های مرتبط با فعالیت تان وقتی در نتایج اول گوگل قرار بگیرد با بازدید بیشتر همراه شود. علاوه براین یک فاکتور مهمی که بازدید کننده‌های ورودی از موتور جستجو به شما می‌دهد همان موضوعی است که خود کاربر به آن علاقه دارد و مطمئناً اگر محتوا شما جذاب و مفید باشد برای آن کاربر مطلب با ارزشی باشد بازخورد قابل توجهی خواهد داشت.

یکی دیگر از اهمیت‌ها کلمات جست جو شده در گوگل به دلیل رایگان بودن این ابزار است شرکت‌هایی که با کلمه کلیدی خاص خود در نتایج اولیه قرار می‌گیرند سود آن شرکت را تضمین خواهد کرد. بازدید بدست آمده در سئو به هر نوع روش تبلیغاتی یا بازدیدی دیگر با ارزش تر است زیرا در این روش شما کاربری را به سایت تان وارد می‌کنید که کاربر واقعی و هدف می‌باشد.


رفتار کاربران تحت تأثیر سئو قرار می‌گیرد

گوگل هر روز در حال یادگیری و ارتقا هوش مصنوعی خود است. گوگل چندین الگوریتم برای اعتبار بخشیدن با سایت شما را در خود دارد. یکی از مهم‌ترین الگوریتم‌های گوگلRank brain می‌باشد. این الگوریتم تلاش می‌کند تا رفتارهای کاربران را هنگام بازدید از صفحه‌های گوگل بسنجد و متناسب با رفتار کاربران نتایج صفحه‌های خود را بهینه کند. هر بار که کاربری یک عبارت را جست و جو می‌کند ممکن است روی یکی از نتایج یا چند نتایج گوگل کلیک کنید و در نتیجه یک یا دو مورد از آن نتایج برای کاربر مفید بوده و سایر نتایج را خواهد بست. در اینجا الگوریتمRank Brain نقش خود را ایفا می‌کند و آن وبسایتی که بیشترین انتخاب در بین سایر انتخاب‌های کاربر بوده را توجه کرده و در نتایج صفحه‌های خود در آینده ممکن است از نتایج بهتری برای آن سایت در نظر بگیرد. علاوه بر این موضوع زمان حضور یک کاربر در سایت تا جستجوی دوباره همان کاربر در گوگل اهمیت بالایی دارد.

نقش سئو از گشته تا امروز

در گذشته هوش‌های مصنوعی گوگل ضعف‌هایی داشت که تولید کنندگان محتوا آن‌ها را به راحتی دور زده و در نتایج اول گوگل قرار می‌گرفتند بدون آنکه متحوای با ارزش و بامعنی نوشته باشند و فقط پر می‌شد از کلمات کلیدی مدیر وبسایت تمایل داشت در نتایج گوگل قرار بگیرد.

در گذشته شاید نوشتن مطلب مفید رضایت کاربران را جلب می‌کرد اما لزوماً دلیل بر رتبه گرفتن در نتایج گوگل نبود.

اما امروزه با ارتقا و توسعه هوش مصنوعی و تحلیل متن و تحلیل رفتارهای کاربران خوشبختانه این موارد به مرور کمتر و کمرنگ‌تر شد. امروزه کلمه کلیدی را در گوگل جستجو می‌کنید دیگر از مطالب و موضوعات بی‌معنی کمتر در صفحه‌های اول گوگل خواهید دید.

امروزه به لطف این الگوریتم‌های پیشرفته اصلی ترین مشکل کاربران، محتوای بی ارزش و پر از کلمات کلیدی بی معنی صرفاً برای تحت تاثیر قرار دادن بازدید وبسایت توسط وبمستران بود، بسیار کمتر شده در واقع جایگاه خوبی در گوگل خواهید داشت به شرط این که محتوا مفید، ظاهر زیبا و در کل کاربرپسند داشته باشید.

دلیل استفاده از سئو برای گوگل و سایر موتورهای جستجو چیست؟

ما بیشتر بحثمان مربوط به گوگل است زیرا طبق آمار چه در ایران و چه سراسر جهان، غول موتور جست جو بی‌تردید با اخلاف زیاد گوگل است.

گوگل موتوری با هوش مصنوعی قدرتمند است. اما هنوز به کمک کاربران خود نیاز دارد، گوگل همیشه در تلاش است بهترین نتیجه را به کاربری که جستجو می‌کند ارائه دهد. اما در این مسیر محدودیت هایی وجود دارد. اگر اشتباهی در سئو توسط مدیر وبسایت انجام و یا تکرار شود ممکن است از دید کاربران در نتایج گوگل پنهان شود و تمامی زحمات شما هدر خواهد رفت. در این صورت ممکن است رقبای شما با محتوای کم ارزش تر محبوبیت بیشتری نزد گوگل کسب کنند.

سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه چیست؟

به طور خلاصه کاربری که تمامی اصول و قوانین گوگل را برای محتوای وبسایت خود رعایت و در پایان یک محتوای رضایت بخش برای مشتریان خود تولید کند به اصطلاح می‌گویند در مسیر کلاه سفید قرار دارد. در طرف مقابل استفاده از ضعف‌هایی که الگوریتم‌های موتور جستجو‌ها دارد و تکنیک‌هایی که برای فریب آن‌ها در نهایت هدفی که باعث رضایت بازدیدکنندگان نمی‌شود و فقط هدف بالا بردن نتایج گوگل می‌باشد را در تکنیک سئو به آن کلاه سیاه می‌گویند. پیشنهاد می‌شود که هرگز در مسیر کلاه سیاه گام برندارید زیرا در این مسیر شاید در کوتاه مدت و یا حتی دراز مدت موفق شوید اما در هر صورت گوگل همیشه در حال آنالیز سایت‌ها می‌باشد و اگر هوش مصنوعی این را متوجه شود تنبیه خواهید شد و گاهاً تنبیه‌های سختی نیز خواهید شد.

اصلی ترین مراحل سئو و بهینه سازی چیست؟

سئو و بهینه سازی یکی از مراحل مستمر و زمان بر است که از سه تکنیک اصلی که ما آن را مثلث موفقیت می‌نامیم استفاده شده است شما با رعایت این سه تکنیک و مهم‌تر از آن تلاش وصبر زیاد در آینده به یکی از پر بازدیدترین وبسایت ها در بین رقبا دست خواهید یافت.

۱ محتوا

در این تکنیک شما با شناسایی و آنالیز رقبا، کلمات کلیدی ارزشمند و هدفمند، استراتژی محتوایی و تولید محتوای منحصر به فرد و با ارزش، تگ گذاری (برچسب) و Categories منظم، ایجاد لینک‌های خارجی و داخلی مرتبط و سایر فاکتورهایی که از نظر شما وقتیکاربر به سایت شما مراجعه کرده و از کلیات سایت شما یک تجربه خوب کسب کند را می‌توان یکی از تکنیک‌های مهم در سئو از آن یاد کرد.

2- تکنیکال

استانداردهای کدنویسی و بهینه سازی و تا حد زیاد عدم تکرار کدهای تکراری، رعایت اصول طراحی، طراحی جذاب سایت، بالا بردن سرعت وبسایت و تا حد زیادی کم کردن حجم بارگذاری وبسایت، رعایت رسپانسیو بودن وبسایت در همه مرورگرها چه در دسکتاپ و چه در موبایل و… را سئو تکنیکال نامیده می‌شود. بهتر است اگر از بخش کد نویسی یا طراحی سایت تجربه چندانی ندارید از یک برنامه نویس تحت وب و طراح وبسایت در این زمینه کمک بگیرید.

تولید لینک‌های خارجی و داخلی هدفمند و مرتبط

دو مورد بالا می‌تواند بسیار برای سایت شما در آینده مفید باشد اما برای اینکه یک قدم بیشتر از سایر رقبا بردارید باید بتوانید لینک سازی کنید. برای مثال ما در این مقاله حداقل یک لینک داخلی دیگر تولید کردیم که کاربر می‌تواند با ورود به آن لینک مرتبط با همین موضوع ادامه مقاله را از سایر لینک‌های داخلی ما بهره‌مند شود و این در لینک‌های خارجی به همین شکل می‌باشد. سعی کنید در محتوای سایت تان از لینک‌های مرتبطی که قبلاً در مورد آن محتوایی نوشته شده استفاده کنید لینک ایجاد کنید و یا لینک یک سایت که خارج از سایت شما می‌باشد را با موضوع آن کلمه کلیدی یکی می‌باشد را لینک کنید. لینک‌های خارجی می‌تواند شبکه‌های اجتماعی، انجمن ها و یا ریپورتاژ آگاهی و… باشند.

روش های یادگیری و سئو چیست؟

شاید با خواندن این مقاله به سئو علاقه مند شوید ما در اینجا سعی کردیم تجربیات خودمان را با شما به صورت یک مقاله کوتاه به اشتراک بگذاریم اما این برای یادگیری کافی نیست گوگل روزی نیست که الگوریتم‌های خود را تغییر ندهد پس شما نیز باید همیشه در این علم بروز باشید. فرایند آموزش سئو پچیده و زمان‌بر است اما سخت نیست و همه چیز به تلاش شما بستگی دارد. مطالب آموزشی سئو می‌تواند ارزشمند و مفید باشد اما به دلیل تناقض‌های مختلفی که در مقالات وجود دارد شما را دچار سردرگمی کند. برای اینکه شما دچار سردرگمی در این راه نشوید پیشنهاد می‌کنیم سراغ منابع جامع و کتاب‌های آموزشی سئو بروید. یکی از مهمترین منابع یادگیری سئو که به زبان انگلیسی است و همیشه مقالات بروزی در این زمینه ارائه می‌دهد سایت MOZ می‌باشد. علاوه بر این شما می‌توانید از ویدیو‌های آموزشی که در سایت یوتیوب از منابع معتبر گذاشته می‌شود را نیز دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Tags: , , , ,