افزونه تبلیغاتی یا ad Extension در گوگل ادوردز
جولای 12, 2020
سئو چیست؟
آگوست 9, 2020

تفاوت سئو و تبلیغات در گوگل ( گوگل ادوردز )چیست؟

تفاوت سئو و تبلیغات در گوگل ( گوگل ادوردز )چیست؟

تفاوت سئو و تبلیغات در گوگل ( گوگل ادوردز )چیست؟ امروزه کاربران برای یافتن موضوع مورد نظر یا خرید کالای مورد نیاز خود اولین کاری که می‌کنند عبارت کلیدی مورد نظر را در گوگل و یا سایر موتور های جستجو، search می کنند. به همین دلیل نمایش بهتر و بیشتر سایت و کسب کار ها در موتور های جستجو اهمیت ویژه ای دارد، دو روش برای نمایش سایت در گوگل و سایر موتور های جستجو وجود دارد که در ادامه این دو روش شرح داده خواهد شد:

بهینه سازی سایت در  موتور جستجو ( Search Engine Optimization  یا SEO):

مجموعه کار ها و فرایندی که از طریق آن بتوانید سایت تان را به گونه ای بهینه کنید تا در موتور جستجو در نتایج اولیه به نمایش گذاشته شود به صورت عامیانه SEO گفته می شود.  این کار به سادگی انجام نمی شود و مسلما صاحب سایت باید تلاش و صبر و حوصله زیادی انجام دهد تا بتواند واج شرایط نتایج اولیه موتور های جستجو شود. اقداماتی که یک مدیر وبسایت باید در بهینه سازی سایت خود اجام دهند از قبیل بهینه سازی کلید‌واژه ها، محتوا، لینک های ورودی و خروجی و سایر اقدامات که نیاز به بهینه سازی دارد توسط مدیر وبسایت باید بهینه سازی شود.

سوالی که شاید در ذهن شما به وجود آید این است که بهینه سازی سایت به چه معنی هست؟ بهینه سازی به طور کلی به مجموعه اقداماتی گفته می شود که تا یک سایت کاربر پسند، با محتوای منحصر به فرد و مفید با سرعت بارگذاری بالا ارائه شده تا یک تجربه کاربری خوب به کاربر استفاده کننده از سایت القا کند که در نتیجه این کار ها، کاربر نهایی سایت شما را مفید دیده و از مطالب سایت استفاده میکنند، حالت برعکس آن را نیز در نظر بگیرید، در صورتی که کاربر از سایت شما ناراضی باشد، سریعا سایت را بسته و به دیگر نتایج موتور جستجو مراجه خواهد کرد.

در واقع بهینه سازی سایت در موتور جست و جو به صاحبان کسب و کار های اینترنتی و صاحبان سایت ها این کمک را می کند که سایت شان بازدید بیشتر و رتبه بهتری کسب کند وتا اقدام به معرفی یک برند در موتور های جستجو کنند. رسیدن به نتایج اول گوگل، مسلما تلاش زیادی نیاز دارد زیرا همانطور که شما تمایل دارید در نتایج اولیه قرار بگیرید، سایر رقیب هایتان نیز این علاقه را دارند و مسلما تلاش زیادی خواهند کرد.

سئو چیست

گوگل ادوردز ( google AdWords)

گوگل ادوردز یا گوگل ادز یک نوع پلتفرم تبلیغاتی است که غول موتور جستجوگری چون گوگل آن را ارائه میدهد. تبلیغات در گوگل به دلیل محبوبیت بسیار آن بیشترین سود و درآمد را برای گوگل رقم زده است. این ابزار به گونه ای طراحی شده است که شما در اکثر ابزار های رایگان گوگل ( موتور جستجو، جیمیل، یوتیوب، گوگل پلی و…) می توانید تبلیغ تان را به نمایش بگذارید.

تفاوت سئو و تبلیغات در گوگل

گوگل ادوردز چگونه کار می کند؟

این ابزار تبلیغاتی به ازای هر کلیک از شما هزینه دریافت خواهد کرد. این به این معنی هست که هر بار کاربری سایت شما را در تبلیغات گوگل مشاهده و سپس بر روی آن کلیک کرد از بودجه شما کسر شده و هزینه آن محاسبه خواهد شد.

چگونه جایگاه مان در نتایج تبلیغات در گوگل مشخص می‌شود؟

سیستم پیاده شده در گوگل ادوردز به صورت یک تبلیغات مزائده ای بزرگ است یعنی به گونه ای که هرچه هزینه ای که با سایر تبلیغ کنندگان که همگی رقیب یک دیگر هستند بیشتر باشد در نتایج بالاتری قرار خواهید گرفت البته ناگفته نماند همیشه هزینه بیشتر مساوی به نتایج بهتر در صفحه گوگل نیست! بلکه در تبلیغات گوگل نیز شما باید بسیاری از پارامتر ها که برای بهینه سازی سایت شما لازم است را رعایت کنید تا علاوه بر  صرفه جویی در هزینه بتوانید در نتایج بهتر گوگل قرار بگیرید.

در روش تبلیغات در گوگل ادوردز شما به کمک کلید واژه های منحصر به سایت تان کاربرانی را مورد هدف قرار می دهید که واقعا به آن خدمات نیاز دارند و خارج از آن خدمات تبلیغی به نمایش در نخواهد آمد. این نوع تبلیغات در اینترنت را که به ازای هر کلیک از شما هزینه دریافت می شود را روش (PPC)  می‌گویند. در واقع در این روش پرداخت هزینه تنها برای کلیک های انجام شده روی تبلیغ سایت شما صورت می گیرد.

گوگل ادوردز

 

تفاوت سئو و تبلیغات در گوگل ( گوگل ادوردز )چیست؟

مقایسه سئو سایت با گوگل ادوردز

 • مهمترین تفاوت و برتری سئوی سایت نسبت تبلغات در گوگل ادوردز هزینه است! همین « هزینه » خود بسایر حائز اهمیت می باشد. شما در سئو هیچگونه هزینه ای بابت کلیک شدن در سایت پرداخت نمی کنید اما برای اینکه بتوانید همیشه در نتایج رایگان گوگل قرار بگیرید باید تلاش مضاعف کنید تا به صورت ثابت نتایج مطلوبی دریافت کنید. التبه ذکر این نکته ضروری می باشد، درست است که هزینه کلیک در سئو رایگان می باشد اما نباید فراموش کنید برای اینکه در نتایج اولیه گوگل قرار بگیرید باید هزینه های دیگری نیز انجام دهید، شامل لینک سازی، هزینه تولید محتوی و ریپورتاژ و … که از توضیحات بیشتر به دلیل خارج بودن از مبحت، اجتناب میکنیم.
 • سرویس Google Webmaster به منظور بررسی آمار سایت و صفحات index شده گوگل استفاده می شود نمایش نتایج در این بازار گوگل به صورت لحظه ای نبوده و مدت زمانی صرف می شود تا اطالعات به روز شوند، اما در گوگل ادوردز اینگونه نیست شما در گوگل ادوردز به صورت سریع و فوری ورودی هایی که از تبلیغات به سایت شما آمده اند را مشاهده خواهید کرد، علاوه بر این شما بسیار دیگر از امکانات که در وبمستر وجود ندارد را در اختیار دارید مانند: جنسیت وارد شده به سایت، رده سنی وارد شده به سایت، شهر ها و کشور های وارد شده و… که تمامی این بخش ها را حتی میتواتنید محدود کنید. برای مثلا فقط دخترانی که بالای 30 سال سن دارند از تبلیغ شما بازدید کنند!
 • در ادوردز شما تا زمانی که هزینه می کنید تضمین می شوید که نتایج مطلوب گوگل قرار خواهید گرفت اما این امر در نتایج عادی گوگل هیچ تضمینی وجود ندارد که آیا در آینده نیز در نتایج گوگل مطلوبتان وجود خواهید داشت یا خیر. زیرا تمامی ورودی هایی که از طریق سئو دریافت می‌کنید، کاربر مفید نخواهند بود.
 • سئو می توانید ترافیک سایت تان را خیلی بیشتر از تبلیغات در گوگل بالا ببرد. دلیل آن نیز گستردگی بیشتر از کلید واژه ها می باشد. در تبلیغات گوگل شما نمی توانید واژه هایی را به نمایش بگذارید که ممکن است سودی برای شما نداشته باشد اما در سئو به دلیل رایگان بودن کلیک ها برای شما مسلما مهم است که عبارات بیشتری در نتایج قرار گیرد و ترافیک سایت تان بهتر شود.
 • به کمک گوگل ادوردز کلید واژه های هدفمند را انتخاب خواهید کرد که منجر به سود تضمینی به سایت تان می شود اما در نتایج جستجوی عادی گوگل این امر امکان پذیر نخواهد بود و ممکن است کلید واژه هایی در نتایج جستجوی عادی گوگل قرار بگیرد که هیچ سودی برای شما نداشته باشد. اما در هر صورت بودن آن کلید واژه در نتایج عادی خالی از لطف نخواهد بود.
 • در گوگل ادوردز شما این امکان را دارید که به سرعت یک کلیدواژه خاص را در صفحه اول گوگل به نمایش دربیاورید اما در سئو اینگونه نیست و شما باید روز ها و حتی ماه ها روی یک کلمه خاص وقت صرف کنید و در آخر باز ممکن است با تلاش زیاد باز هم نتوانید نتیجه مطلوبی از سئو دریافت کنید.

بگذارید یک مثال واقعی بیان کنیم:

فرض کنید شما یک تخیف ویژه مانتو در عید نوروز را میخواهید در نتایج گوگل نمایش دهید این امر در ادوردز بسیار سریع و راحت می باشد اما در سئو باید مدت ها وقت بگذارید تا شاید در روز مورد نظر این کمله کلیدی در نتایج گوگل نمایش دهد.

 • تبلیغات با هزینه مطلوب در گوگل می‌تواند در برخی از کلید واژه ها بالاتر از اولین نتیجه طبیعی گوگل تبلیغ شما به نمایش در بیاید که این موضوع سبب میشود که کاربر بدون اسکرول کردن (مخصوصا در موبایل) لینک سایت شما را ببیند و جذب شود.

 • در گوگل ادوردز شما می توانید کلمات کلیدی که هیچ ارتباطی به سایت شما ندارد را در لیست کلید واژه های منفی قرار دهید که از نمایش آن خوداری شود.

 • گوگل ادوردز بهترین گزینه برای کسب و کار هایی است که نوپا هستند و می خواهند با رقبای قدیمی رقابت کنند.

 • گوگل ادوردز یک روش سریع برای بالا بردن فروش سایت و مشتریان هدفمند می باشد.

 • در گوگل ادوردز صاحب کسب و کار نیازی نیست که دانش سئو داشته باشد و بتواند سایت خود را بهینه سازی کند.

 • در گوگل ادوردز می توانید از همان ابتدا فعالیت وبسایت تان، فروش را آغاز کنید یا حتی در شرایط فروش فصلی مانند نوروز، یلدا و… تبلیغات کنید.

روی سئو کار کنیم بهتر هست یا در گوگل تبلیغات کنیم؟

بهترین جواب برای این سوال این هست که استفاده ترکیبی از سئو و تبلیغات در گوگل می باشد. به هر حال هزینه کلیک در نتایج طبیعی رایگان می باشد و چه بهتر که شما نیز در یکی از نتایج رایگان گوگل قرار بگیرید! اما برای حفظ و نگهداری برند سایت تان تبلیغات نیز بسیار کارآمد خواهد بود به نظر ما حتی اگر در نتایج و موقعیت خیلی خوبی در صفحه طبیعی گوگل قرار دارید برای هدف قرار دادن سایر کاربرانی که در تنایج طبیعی گوگل ممکن است نمایش داده نشود بهتر است از تبلیغات استفاده کنید.

تمامی شرکت ها و کسب و کار ها تمایل بیشتری دارند که خدمات خود در نتایج طبیعی گوگل نمایش دهند، اما همیشه در همه حالت نمی توان در نتایج طبیعی گوگل قرار گرفت. گوگل ادوردز یک روش سریع برای کسب درآمد در مدت زمان کوتاه می باشد اما پس از اینکه درآمد خود را از تبلیغات بدست آوردید می توانید از همان ابتدا فعالیت خود روی بهینه سازی سایتتان تلاش کنید تا در هر دو شرایط بتوانید ترافیک ورودی بیشتری به سایت تان اتقال دهید.

شاید اینگونه بتوان گفت که بهترین مزیت تبلیغات در گوگل ادورز نسبت به سئو در این است که شما خیلی سریعتر تنایج قابل قبول در کسب کارتان بدست خواهید آورد.

شما به ازای هر کلیکی که در سایت شما انجام می شود در گوگل ادوردز هزینه ای پرداخت می کنید که اگر کمپینی که شما آن را ساخته اید برایتان سود داشته باشد می توانید سرمایه گذاری که در این زمینه کرده اید را کنترل کنید تا سود بیشتری از این روش بدست بیاورید. تبلیغات در گوگل به کسب کار های نو پا یا استارت آپ های جدید و خلاق که نمی دانند محصول خود را چگونه به یک برند معروف تبدیل کنند گزینه بسیار عالی می باشد.

شما بشرطی می توانید از کمپین تبلیغاتی خود سود خوبی داشته باشید که بتوانید آن کمپین را به خوبی مدیریت کنید اگر نتوانید مدیریت خوبی در کمپینی که ساختید داشته باشید مسلما سودی نخواهید کرد. در صورتی که تجربه کافی در تبلیغات ندارید بهتر است از کسانی که در این راه تجربه دارند کمک بگیرید. ما نیز می توانیم به شما مشاوره کاملا رایگان دهیم تا بهترین نتیجه و سود را برایتان کسب کنیم.

همه این ها را گفتیم اما همچنان می گوییم در کنار تبلیغات در گوگل هرگز از سئو غافل نشوید. از آنجایی که نتیجه حاصل از تبلیغ در گوگل ادوردز سریعا اثر خود را نشان می دهد اما به یاد داشته باشید نباید از مزایای سئو بیهره بمانید. باید کسب کارتان را در کنار تبلیغات با تلاش مضاعف و خستگی ناپذیر برای نوشتن محتوای با ارزش و منحصر به فرد و تلاش معرفی برند خود در شبکه اجتماعی را همیشه در دستور کار قرار دهید. علاوه بر این دو گزینه خود شبکه های اجتماعی نیز به شما کمک خواهد کرد تا ترافیک بیشتری به سایت تان منتقل کنید، پس در نتیجه حتی از شبکه های مجازی که بیشترین ترافیک کشور مان را اشغال کرده نیز غافل نشوید.

تفاوت سئو و تبلیغات در گوگل ( گوگل ادوردز )چیست؟

اگر در نتایج طبیعی گوگل رتبه  خوبی داشته باشید آیا نیاز است که باز هم تبلیغات کنیم؟

این سوال خیلی از کاربران می باشد ما به شما میگوییم بله! حتی اگر در برخی کلمات کلیدی نتایج خوبی دارید باز هم تبلیغات به سود بیشتر شما کمک خواهد کرد به عنوان مثال سایت معروف فروشگاهی در ایران را در نظر بگیرید که بسیاری از کلید واژه های که با ” خرید ” شروع می شود در نتایج اولیه طبیعی گوگل قرار دارد اما با این حال هزینه بسیار زیادی برای تبلیغات در گوگل نیز می کند. اگر به سایت های قوی و فروشگاهی ایرانی دقت کنید، می بینید در کنار تلاش برای سئو از ابزار گوگل ادوردز نیز استفاده می کنند.

مقایسه سئو و تبلیغات گوگل، نتیجه گیری:

سئو و گوگل ادوردز هردو در کنار هم یک هدف را برای شما ایجاد می کنند آن هم چیزی نیست جز ترافیک بیشتر و در نتیجه ترافیک بیشتر سود و فروش بیشتر محصولات تان خواهد بود.

تبلیغ در گوگل ادرودز به کسب و کار های نوپا بسیار کمک خواهد کرد تا در سریعتر به سود محصول خود برسند و در کنار آن با هدفمند کردن متحوا و بهینه سازی و لینک سازی می توانید در آینده نه چندان دور در نتایج اولیه طبیعی گوگل قرار بگیرید.  شما در ابتدا راه خود بهتر است از گوگل ادوردز استفاده کنید و در کنار آن در یک پروسه هدفمند از فرایند سئو نیز بهرمند شوید.

در پایان این محتوای که برای شما نوشتیم می گوییم شما هرگز نباید بین سئو و تبلیغات در گوگل فقط یکی از ابزار را انتخاب کنید. این دو ابزار شاید در ظاهر شبیه هم باشند اما اینطور نیست کاملا از هم متفاوت هستند اما هردوی این ابزار های قدرتمند شما برای رسیدن به یک هدف آن هم ترافیک بیشتر و در نتیجه سود بیشتر سوق می دهند. همیشه کاربران تان را زیر نظر بگیرید و ببینید چه ورودی هایی برای شما سودمند تر خواهد بود تبلغ در گوگل این کمک را به شما می کند تا متوجه شوید چه کلید واژه ای وقتی به سایت شما مراجعه می کند منجر به سود خواهد شد در نتیجه همان کلمه کلیدی را در فرایند سئو استفاده کنید. شما از همان کلید واژه ای که در تبلیغات گوگل به نتیجه رسیده اید در نتایج طبیعی گوگل با فرایند سئو تلاش کنید تا همان عبارت را نیز در سئو در نتایج اولیه گوگل قرار بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Tags: , , , , , ,