روش های تبلیغ در گوگل
نوامبر 29, 2020

تبلیغات در گوگل بر سئو سایت

تبلیغات در گوگل بر سئو سایت

 

تبلیغات در گوگل بر سئو سایت : یکی از رایج ترین سوالات دانشجویان دوره 50 ساعته سئو (مگاسئو) و همینطور مشتریان خرید خدمات تبلیغات گوگل از مجموعه ما، این است که آیا تبلیغات گوگل بر سئو سایت اثر میگذارد؟ یعنی امکان دارد بعد از صرف هزینه در تبلیغات گوگل ادز، رتبه سایتمان با سرعت بیشتری افزایش پیدا کند؟ خب در این مقاله میخواهم نسبت به تجربه خودم و البته تجربه دیجیتال مارکترهای بزرگ ایرانی و خارجی جواب این سوال را بدهم.با زاراکد همراه باشید.

تاثیر تبلیغات گوگل بر سئو:

تاثیر تبلیغات گوگل بر سئوگوگل بارها اعلام کرده که تبلیغات گوگل ادز هیچ تاثیری روی سئو وب سایت ها ندارد. اما در ادامه خیلی از سایت ها و سئوکارها به این موضوع اشاره میکنند که بعد از ایجاد کمپین های تبلیغاتی گوگل ادز، سئو وب سایتشان دچار تغییر و تحولاتی شده. البته منظور این نیست که بعد از اجرای تبلیغات گوگلی، ناگهان بازدیدتان چند برابر شده و رتبه های وب سایت افزایش پیدا میکنند.

اما میتوان گاها (باز هم تاکید میکنم که گاها) چنین نتیجه ای گرفت:

زمانی که یک وب سایت با محتوای باکیفیت و معتبر اقدام به اجرای تبلیغات گوگل میکند، این موتور جستجوی صفحات آن را بار دیگر و با دقت بیشتری بررسی خواهد کرد. و به این ترتیب ممکن است شانس حضور آن در صفحات اول نتایج جستجو، کمی افزایش پیدا کند.

تبلیغات در گوگل چقدر به سئو سایت کمک می کند؟

خب، این جواب این سوال بود که آیا تبلیغات در گوگل به صورت مستقیم روی سئو سایت تاثیر دارد یا نه. اما در ادامه مقاله میخواهم در مورد تاثیر تبلیغات گوگل بر سئو به صورت غیرمستقیم صحبت کنم.

1_ پیدا کردن کلمات کلیدی بهتر:

چند سال پیش برای اینکه بتوانیم تعداد جستجوی کلمات کلیدی مورد نظرمان در گوگل را بفهمیم، میتوانستیم به راحتی از ابزار کیوردپلنر گوگل استفاده کنیم. اما امروز این ابزار مثل قبل در اختیار همه نیست. علاوه بر این، آماری که این ابزار در سال های اخیر از تعداد جستجو کلمات کلیدی ارائه میکند، نسبت به آمار واقعی کمی تفاوت دارد و وبمستران را گمراه میکند. به غیر از کیورد پلنر ابزارهای دیگری هم برای انجام تحقیقات کلمات کلیدی وجود دارند ولی آنها هم به طور دقیق نمیتوانند آمار جستجوی کلمات را به ما بدهند.

در این شرایط بهترین راهکار برای پیدا کردن آمار دقیق، استفاده از تبلیغات گوگل است. البته مزایای آن صرفا به پیدا کردن آمار تعداد جستجو محدود نمیشود.

بگذارید با یک مثال بهتر شرایط را توضیح بدهم:

تصور کنید قصد دارید یک کمپین تبلیغات گوگل، برای وب سایت خودتان در زمینه “فروش کتاب” اجرا کنید. در این کمپین تعریف میکنید که صفحاتی از سایت شما، روی تمامی کلمات جستجو شده همراه با عبارت “کتاب” در نتایج نمایش داده شود. شاید اجرای این نوع تبلیغات هزینه نسبتا زیادی داشته و حتی بازخورد سریعی هم نداشته باشد. اما بعد از گذشت یک زمان نسبتا کوتاه، شما به یک بانک اطلاعاتی از کلمات جستجو شده توسط کاربران به همراه آمار دقیق دسترسی دارید.

پیدا کردن کلمات کلیدی بهتر

مثلا اینکه در طی 10 روز گذشته:

  • 3 هزار ورودی به کمک کلمه خرید کتاب داشته اید،
  • 2900 ورودی با کلمه خرید کتاب الکترونیکی،
  • هزار ورودی با کلمه دانلود رایگان کتاب
  • و…

اینها اطلاعاتی هستند که میتوانند در همین ابتدای راه، مثل یک چراغ و فانوس بزرگ، ادامه مسیر را برایتان روشن کنند. یعنی شما به کمک این اطلاعات میتوانید تعیین کنید که در حال حاضر بهتر است روی کدام کلمات سایتتان را سئو کنید، روی کدام سرمایه گذاری بلند مدت داشته یا حتی از کدام عبارت ها صرف نظر کنید.

علاوه بر اینها میتوانید کمی دقیق تر پیش بروید و با ایجاد تغییرات در تبلیغات گوگل، به اطلاعات بهتری دست پیدا کنید. مثلا اینکه بین دو کلمه مشابه یا مترادف، کدام یکی نرخ تبدیل بیشتری دارند! بنابراین اولین تاثیر تبلیغات گوگل بر سئو سایت، افزایش سرعت در رسیدن به هدف، کاهش آزمون و خطاها و حتی صرفه جویی مالی در بلند مدت است.

تبلیغات در گوگل بر سئو سایت

2_ شناخت بهتر مخاطبان هدف:

در یکی از جلسات مشاوره سئو، یکی از مخاطبان که یک سایت فروش هدایای تبلیغاتی دارد، اینطور میگفت:
بعد از طراحی سایت و در ابتدای مسیر سئو، زمان، انرژی و همینطور هزینه زیادی را صرف این کردم که ظاهر وب سایتم را برای مشاهده در رایانه ها بهینه کنم. برای اینکه سایت ظاهر خوبی داشته باشد، هزینه های زیادی به برنامه نویسان و طراحان قالب دادم و همینطور خودم ساعت ها به کمک افزونه های صفحه ساز سعی در ایجاد تغییرات برای رسیدن به نتیجه دلخواه کردم.

بعد از گذشت حدود 6 ماه از این قضیه و زمانی که سایت به بازدید نسبتا مناسبی رسیده بود، سراغ پنل گوگل آنالیتیکس آن رفتم و با دیدن یک آمار از بازدیدکنندگان، شوکه شدم! آمار این بود:

نزدیک به 80 درصد بازدیدکنندگان وب سایت من به کمک تلفن همراه و تبلت از آن بازدید میکردند. این یعنی آنهمه زمان، انرژی، هزینه و… را صرفا برای 20 درصد از مخاطبان صرف کرده در حالی که به 80 درصد مخاطبانم بی توجه بودم.

اگر این دوست عزیز در همان ابتدا به جای صرف این هزینه ها، با یک هزینه کم، چند روز تبلیغات گوگل روی سایتش اجرا میکرد، این اطلاعات ارزشمند را در مورد مخاطبانش به دست می آورد. البته منظورم صرفا این اطلاعات نیست که کاربران با چه دستگاهی به سایت سر میزنند.

به نظرتان اگر این دوست عزیز در همان ابتدا با دانستن این اطلاعات در مورد مخاطبانش، سعی در طراحی ظاهر و تجربه کاربری سایت، تبلیغ، تولید محتوا و… میکرد، چقدر میتوانست نرخ تبدیل را بالا ببرد؟

3_ برندسازی

یکی از مفاهیم مهم تاثیرگذار در سئو که در مقاله سئو خارجی هم به آن اشاره کردم، مفهوم برندسازی است. یعنی چه؟ تصور کنید شما در گوگل عبارت “آموزش سئو محتوا” را جستجو میکنید. در لینک اول گوگل به مقاله آموزشی سایت بای ادورد برخورد کرده و وارد آن میشوید. با توجه به اینکه این یک مقاله جامع و ویدیویی در زمینه سئو محتواست، شما با مشاهده محتوای با کیفیت آن لذت برده و نام وب سایت ما را به عنوان یک سایت معتبر در زمینه آموزش، در ذهنتان ثبت میکنید.

برندسازی

ماه بعد برای یادگیری مفاهیم دیگر، عبارت ترفندهای سئو را در گوگل جستجو میکنید اما این بار سایت x در رتبه اول، سایت y در رتبه دوم و در نهایت سایت ما در رتبه سوم است. ولی به خاطر اینکه سایت بای ادورد قبلا به عنوان یک برند معتبر در ذهنتان ثبت شده، شما به جای کلیک روی آن 2 نتیجه اول، به سراغ سایت ما می آیید. این رفتار به گوگل میفهماند که سایت بای ادورد از دو سایت بالایی در نظر یکی از کاربران، معتبرتر بود. حالا اگر این رفتار باز هم توسط بقیه کاربران تکرار شود، گوگل رتبه سایت ما را افزایش داده و به نتیجه اول میرسیم. این تاثیری است که برندسازی روی سئو دارد.

اما یک سوال، تا زمانی که اصلا صفحات سایت شما در گوگل وجود ندارند که کاربری بخواهد آنها را دیده، از محتوایش لذت برده و برندتان را در ذهنش ثبت کند، چطور میخواهید به کمک آن سایتتان را سئو کنید؟ اینجاست که بار دیگر تاثیر تبلیغات گوگل در سئو ظاهر میشود. زمانی که شما از تبلیغات گوگل استفاده میکنید، محتوای مفیدتان را در معرض دید مخاطبان قرار داده و با شناخته شدن و برندینگ، در آینده بیشتر مورد توجه کاربران قرار میگیرید. به این صورت میتوانید روی سئو از طریق تبلیغات گوگل حساب کنید.

4_ افزایش اشتراک گذاری

تبلیغات در گوگل چقدر به سئو سایت کمک می کند؟

باز هم در این مورد پای محتوای مفید در میان است! در مقاله سوشیال سیگنال به این موضوع اشاره کردم که اگر محتواهای سایت شما در شبکه های اجتماعی، مخصوصا شبکه هایی مثل توییتر و فیسبوک به اشتراک گذاشته شوند، چقدر سئو وب سایتتان رشد میکند.

حالا اگر شما قصد راه اندازی تبلیغات گوگل روی وب سایتتان را داشته باشید و البته محتوایی که در صفحاتتان دارید، محتوای واقعا مفید و کاربردی باشد، احتمالا کاربران صفحاتتان را در شبکه های اجتماعی به اشتراک میگذارند. البته دقت کنید، کاربران ایرانی کمتر از کاربران وب انگلیسی و… علاقه به اشتراک گذاری مطالب دارند. پس برای اینکه بتوانید آنها را ترغیب به انجام این کار کنید، مسیر را تا حد ممکن آسان کنید. مثلا یکی از راهکارهای خوب، اضافه کردن دکمه های به اشتراک گذاری مطلب در کنار صفحه است.

کلام آخر:

در این مقاله 4 اثر تبلیغات گوگل بر سئو سایت را با هم بررسی کردیم و با مثال های آن آشنا شدیم. اگر هنوز سوالی در مورد محتوای این مطلب دارید، در بخش نظرات آن را بپرسید تا در زمان کوتاهی به آن جواب بدهم. با آرزوی موفقیت برای شما عزیزان.

تبلیغات در گوگل چقدر به سئو سایت کمک می کند؟

برخی از سوالات رایج:

آیا تبلیغات گوگل بر سئو سایت اثری دارد ؟
به صورت مستقیم خیر، گوگل بارها اعلام کرده که تبلیغات گوگل ادز هیچ تاثیری روی سئو وب سایت ها ندارد. اما در ادامه خیلی از سایت ها و سئوکارها به این موضوع اشاره میکنند که بعد از ایجاد کمپین های تبلیغاتی گوگل ادز، سئو وب سایتشان دچار تغییر و تحولاتی شده است.

افزایش رتبه سایت در گوگل با تبلیغات به چه صورت امکان پذیر است؟
تاثیر آن به صورت غیر مستقیم است و موارد زیر را شامل می شود :

پیدا کردن کلمات کلیدی بهتر، شناخت بهتر مخاطبان هدف، برندسازی، افزایش اشتراک گذاری

دیدگاه ها بسته شده است

Tags: , , , , ,